Microchip Technology 25LC256X-I/ST
25LC256X-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
25LC256X-I/ST
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
25LC256X-I/ST.pdf
Availability of 25LC256X-I/ST
QUANTITY
25LC256X-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LC256X-I/ST
Internal Part NumberEIS-25LC256X-I/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Memory Size256K (32K x 8)
Speed10MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LC256X-I/ST
Related Links25LC25, 25LC256X-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
25LC256X-I/ST Details Description
Related parts for 25LC256X-I/ST
CONN SOCKET PQFP 100POS TIN-LEAD datasheet.pdf
INSULATOR RECTANGULAR TO3 0.094" datasheet.pdf
CONN HEADER 20PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 4A TO252-3 datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 5 OHM 500W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGE .050 50POS DR TH datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
FUSE 2.5A 250/277V RADIAL datasheet.pdf
RES 91 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf