Rubycon 25LSQ82000MEFC51X83
25LSQ82000MEFC51X83 picture photo
Mfg. Part Number
25LSQ82000MEFC51X83
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 82000UF 20% 25V SCREW
Datasheet Download
25LSQ82000MEFC51X83.pdf
Availability of 25LSQ82000MEFC51X83
QUANTITY
25LSQ82000MEFC51X83 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LSQ82000MEFC51X83
Internal Part NumberEIS-25LSQ82000MEFC51X83
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLSQ
PackagingBulk
Capacitance82000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10A
Impedance-
Lead Spacing0.858" (21.80mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)3.386" (86.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LSQ82000MEFC51X83
Related Links25LSQ8200, 25LSQ82000MEFC51X83 Datasheet, Rubycon Distributor
25LSQ82000MEFC51X83 Details Description
Related parts for 25LSQ82000MEFC51X83
MODULE POWER AMP LDMOS 10W A/AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 4A TO277A datasheet.pdf
APD SEAL NUT 1-WAY datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 11K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 1.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 4.7V SSOT-2 datasheet.pdf
GROMMET EDGE SLOT TEFLON NATURAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
+5 V Powered CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf