Rubycon 25MH533MEFCTZ6.3X5
25MH533MEFCTZ6.3X5 picture photo
Mfg. Part Number
25MH533MEFCTZ6.3X5
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25MH533MEFCTZ6.3X5.pdf
Availability of 25MH533MEFCTZ6.3X5
QUANTITY
25MH533MEFCTZ6.3X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25MH533MEFCTZ6.3X5
Internal Part NumberEIS-25MH533MEFCTZ6.3X5
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMH5
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current48mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25MH533MEFCTZ6.3X5
Related Links25MH533ME, 25MH533MEFCTZ6.3X5 Datasheet, Rubycon Distributor
25MH533MEFCTZ6.3X5 Details Description
Related parts for 25MH533MEFCTZ6.3X5
CONN HOUSING TAB 6POS KEY-X PNL datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 12V datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR MONO TSOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf