Rubycon 25ML10MEFC4X5
25ML10MEFC4X5 picture photo
Mfg. Part Number
25ML10MEFC4X5
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25ML10MEFC4X5.pdf
Availability of 25ML10MEFC4X5
QUANTITY
25ML10MEFC4X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25ML10MEFC4X5
Internal Part NumberEIS-25ML10MEFC4X5
FamilyAluminum Capacitors
SeriesML
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25ML10MEFC4X5
Related Links25ML10, 25ML10MEFC4X5 Datasheet, Rubycon Distributor
25ML10MEFC4X5 Details Description
Related parts for 25ML10MEFC4X5
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AIR CYLINDER datasheet.pdf
RES 0.237 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 5.5A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RELAY PWR LATCH SPDT 16A 5VDC datasheet.pdf
CAP CER 24PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A SOT-223 datasheet.pdf