Rubycon 25ML47MEFC6.3X5
25ML47MEFC6.3X5 picture photo
Mfg. Part Number
25ML47MEFC6.3X5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25ML47MEFC6.3X5.pdf
Availability of 25ML47MEFC6.3X5
QUANTITY
25ML47MEFC6.3X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25ML47MEFC6.3X5
Internal Part NumberEIS-25ML47MEFC6.3X5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesML
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25ML47MEFC6.3X5
Related Links25ML47M, 25ML47MEFC6.3X5 Datasheet, Rubycon Distributor
25ML47MEFC6.3X5 Details Description
Related parts for 25ML47MEFC6.3X5
CONN PLUG 48POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CARD GUIDE SNAP COND 3"L NAT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 14KHZ SC70-6 datasheet.pdf
CP2108 EVALUATION KIT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/14/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf