Rubycon 25ML47MEFCTZ6.3X5
25ML47MEFCTZ6.3X5 picture photo
Mfg. Part Number
25ML47MEFCTZ6.3X5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25ML47MEFCTZ6.3X5.pdf
Availability of 25ML47MEFCTZ6.3X5
QUANTITY
25ML47MEFCTZ6.3X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25ML47MEFCTZ6.3X5
Internal Part NumberEIS-25ML47MEFCTZ6.3X5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesML
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25ML47MEFCTZ6.3X5
Related Links25ML47ME, 25ML47MEFCTZ6.3X5 Datasheet, Rubycon Distributor
25ML47MEFCTZ6.3X5 Details Description
Related parts for 25ML47MEFCTZ6.3X5
STRAIN RELIEF 26 POS datasheet.pdf
CRIMPER PRO NONINSULATD 10-20AWG datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf