Rubycon 25ML56MEFCTZ6.3X7
25ML56MEFCTZ6.3X7 picture photo
Mfg. Part Number
25ML56MEFCTZ6.3X7
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25ML56MEFCTZ6.3X7.pdf
Availability of 25ML56MEFCTZ6.3X7
QUANTITY
25ML56MEFCTZ6.3X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25ML56MEFCTZ6.3X7
Internal Part NumberEIS-25ML56MEFCTZ6.3X7
FamilyAluminum Capacitors
SeriesML
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current85mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25ML56MEFCTZ6.3X7
Related Links25ML56ME, 25ML56MEFCTZ6.3X7 Datasheet, Rubycon Distributor
25ML56MEFCTZ6.3X7 Details Description
Related parts for 25ML56MEFCTZ6.3X7
FAN AXIAL 80X32MM 12VDC TERM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
HARDWARE 0.635MM 132-PI datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 2CH 8SOIC datasheet.pdf
IC MIXER MMIC I/Q GAAS DIE datasheet.pdf
MCU 32BIT 128KB M4 PRO2 64QFN datasheet.pdf
2200UF 385V 40X100MM 85C 5000H datasheet.pdf