Rubycon 25ML82MEFC8X5
25ML82MEFC8X5 picture photo
Mfg. Part Number
25ML82MEFC8X5
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25ML82MEFC8X5.pdf
Availability of 25ML82MEFC8X5
QUANTITY
25ML82MEFC8X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25ML82MEFC8X5
Internal Part NumberEIS-25ML82MEFC8X5
FamilyAluminum Capacitors
SeriesML
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25ML82MEFC8X5
Related Links25ML82, 25ML82MEFC8X5 Datasheet, Rubycon Distributor
25ML82MEFC8X5 Details Description
Related parts for 25ML82MEFC8X5
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC DAS 12BIT SNGL 28-SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK/DATA RECOVERY 32-TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A 8SON datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 20W D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 8.192MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 100POS DR LOW datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
RES 28 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf