Rubycon 25NSEV4R7M5X5.5
25NSEV4R7M5X5.5 picture photo
Mfg. Part Number
25NSEV4R7M5X5.5
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
25NSEV4R7M5X5.5.pdf
Availability of 25NSEV4R7M5X5.5
QUANTITY
25NSEV4R7M5X5.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25NSEV4R7M5X5.5
Internal Part NumberEIS-25NSEV4R7M5X5.5
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNSEV
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.198" (5.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25NSEV4R7M5X5.5
Related Links25NSEV4, 25NSEV4R7M5X5.5 Datasheet, Rubycon Distributor
25NSEV4R7M5X5.5 Details Description
Related parts for 25NSEV4R7M5X5.5
IC OPAMP VFB 400MHZ 10MSOP datasheet.pdf
IC LASER DRIVER 3.2GBPS SOT560 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ DL SYNC 10SON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf