Rubycon 25NXA100MEFC8X11.5
25NXA100MEFC8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
25NXA100MEFC8X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25NXA100MEFC8X11.5.pdf
Availability of 25NXA100MEFC8X11.5
QUANTITY
25NXA100MEFC8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25NXA100MEFC8X11.5
Internal Part NumberEIS-25NXA100MEFC8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNXA
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current111mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25NXA100MEFC8X11.5
Related Links25NXA100M, 25NXA100MEFC8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
25NXA100MEFC8X11.5 Details Description
Related parts for 25NXA100MEFC8X11.5
IC CAN CONTROLLER W/SPI 20TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
IC FIFO BY SYNC 512X18X2 68PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 820K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf