Rubycon 25PK470MCA8X11.5
25PK470MCA8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
25PK470MCA8X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25PK470MCA8X11.5.pdf
Availability of 25PK470MCA8X11.5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
25PK470MCA8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25PK470MCA8X11.5
Internal Part NumberEIS-25PK470MCA8X11.5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current550mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25PK470MCA8X11.5
Related Links25PK470M, 25PK470MCA8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
25PK470MCA8X11.5 Details Description
Related parts for 25PK470MCA8X11.5
RES SMD 1.4K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 16SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 20AWG BLU/RED datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR SNGL 0.100" SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .050 THRUHL datasheet.pdf
SLMT,2F,ZNC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
RES 28K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf