TT Electronics/BI 25PR50KLF
25PR50KLF picture photo
Mfg. Part Number
25PR50KLF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
25PR50KLF.pdf
Availability of 25PR50KLF
QUANTITY
25PR50KLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 25PR50KLF
Internal Part NumberEIS-25PR50KLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert. of Compliance
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series25
PackagingTube
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.270" x 0.270" Face x 0.190" H (6.86mm x 6.86mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25PR50KLF
Related Links25PR, 25PR50KLF Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
25PR50KLF Details Description
Related parts for 25PR50KLF
CONN HEADER .100 DUAL R/A 36POS datasheet.pdf
BATT PACK 4.8V 4100MAH NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 50V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 0.75A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
RES 24.6K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEEL GRNDR HI VIS NON MRRNG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 9POS SMT 6.5MM datasheet.pdf