Rubycon 25PX1000MEFCT810X16
25PX1000MEFCT810X16 picture photo
Mfg. Part Number
25PX1000MEFCT810X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25PX1000MEFCT810X16.pdf
Availability of 25PX1000MEFCT810X16
QUANTITY
25PX1000MEFCT810X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25PX1000MEFCT810X16
Internal Part NumberEIS-25PX1000MEFCT810X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPX
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current740mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25PX1000MEFCT810X16
Related Links25PX1000M, 25PX1000MEFCT810X16 Datasheet, Rubycon Distributor
25PX1000MEFCT810X16 Details Description
Related parts for 25PX1000MEFCT810X16
OSC XO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 35A 600V KBU datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf