Rubycon 25PX470MEFC8X11.5
25PX470MEFC8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
25PX470MEFC8X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25PX470MEFC8X11.5.pdf
Availability of 25PX470MEFC8X11.5
QUANTITY
25PX470MEFC8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25PX470MEFC8X11.5
Internal Part NumberEIS-25PX470MEFC8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPX
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current440mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25PX470MEFC8X11.5
Related Links25PX470M, 25PX470MEFC8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
25PX470MEFC8X11.5 Details Description
Related parts for 25PX470MEFC8X11.5
CONN SPRING CONT 56 POS .217 SMD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
KIT DEV ZOOM START FOR LH7A404 datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 90MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 80VDC datasheet.pdf