Panasonic Electronic Components 25SEP56M+T
25SEP56M+T picture photo
Mfg. Part Number
25SEP56M+T
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 56UF 20% 25V T/H
Datasheet Download
25SEP56M+T.pdf
Availability of 25SEP56M+T
QUANTITY
25SEP56M+T Order Process
Ship out your order
Specifications of 25SEP56M+T
Internal Part NumberEIS-25SEP56M+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SEP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.8A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25SEP56M+T
Related Links25SEP, 25SEP56M+T Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
25SEP56M+T Details Description
Related parts for 25SEP56M+T
IC 16BIT D-TYPE LATCH 48-SSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 60KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
BOOSTER PACK ADP BOARD TMP006 datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 170MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf
BLUE POLYURETHANE TUBING datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 700V RADIAL datasheet.pdf