Rubycon 25SKV330M10X10.5
25SKV330M10X10.5 picture photo
Mfg. Part Number
25SKV330M10X10.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
25SKV330M10X10.5.pdf
Availability of 25SKV330M10X10.5
QUANTITY
25SKV330M10X10.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25SKV330M10X10.5
Internal Part NumberEIS-25SKV330M10X10.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSKV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25SKV330M10X10.5
Related Links25SKV330, 25SKV330M10X10.5 Datasheet, Rubycon Distributor
25SKV330M10X10.5 Details Description
Related parts for 25SKV330M10X10.5
CONN HEADER RTANG 4POS .100 TIN datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/8 NPT 5V MINI datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7S MED datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES 10 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf