Rubycon 25ST685MC44532
25ST685MC44532 picture photo
Mfg. Part Number
25ST685MC44532
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 6.8UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
25ST685MC44532.pdf
Availability of 25ST685MC44532
QUANTITY
25ST685MC44532 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25ST685MC44532
Internal Part NumberEIS-25ST685MC44532
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5 (48 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPMLCAP (Polymer Multi-Layer Capacitor) Overview
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesPMLCAP®, ST
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.102" (2.60mm)
Surface Mount Land Size*
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25ST685MC44532
Related Links25ST685, 25ST685MC44532 Datasheet, Rubycon Distributor
25ST685MC44532 Details Description
Related parts for 25ST685MC44532
FUSE GLASS 63MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 40POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28VQFN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RETAINING PIN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 15A 350VAC 72VDC datasheet.pdf