Panasonic Electronic Components 25SVP10M
25SVP10M picture photo
Mfg. Part Number
25SVP10M
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 10UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
25SVP10M.pdf
Availability of 25SVP10M
QUANTITY
25SVP10M Order Process
Ship out your order
Specifications of 25SVP10M
Internal Part NumberEIS-25SVP10M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current1.02A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25SVP10M
Related Links25SV, 25SVP10M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
25SVP10M Details Description
Related parts for 25SVP10M
LINE FILTER 2.7MH 1.3A N SERIES datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN INTERFACE MODULE CBL 50POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SRL 1MSPS 28TQFN datasheet.pdf
INDICATOR 10MM FIXED BL 24V WIRE datasheet.pdf