Panasonic Electronic Components 25SVPD10M
25SVPD10M picture photo
Mfg. Part Number
25SVPD10M
Brief Description
CAP POLYMER 10UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
25SVPD10M.pdf
Availability of 25SVPD10M
QUANTITY
25SVPD10M Order Process
Ship out your order
Specifications of 25SVPD10M
Internal Part NumberEIS-25SVPD10M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVPD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25SVPD10M
Related Links25SV, 25SVPD10M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
25SVPD10M Details Description
Related parts for 25SVPD10M
DIE SET 6 POSITION MODULAR datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 64POS .125 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PHOTODARLINGTON SILICON NPN TO18 datasheet.pdf
OSC XO 26.983MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SCR 400V 40A TO-48 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1W DO214AC datasheet.pdf