Panasonic Electronic Components 25SVPF180M
25SVPF180M picture photo
Mfg. Part Number
25SVPF180M
Brief Description
CAP POLYMER 180UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
25SVPF180M.pdf
Availability of 25SVPF180M
QUANTITY
25SVPF180M Order Process
Ship out your order
Specifications of 25SVPF180M
Internal Part NumberEIS-25SVPF180M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVPF
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)16 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4.65A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25SVPF180M
Related Links25SVP, 25SVPF180M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
25SVPF180M Details Description
Related parts for 25SVPF180M
RES 2.7K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
BATT NICAD 5000MAH D SIZE R TYPE datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO247 datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 470PF 50V 20% 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 16.000000 MHZ datasheet.pdf
CAP CER 10PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf