Rubycon 25SZV33M6.3X5.5
25SZV33M6.3X5.5 picture photo
Mfg. Part Number
25SZV33M6.3X5.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
25SZV33M6.3X5.5.pdf
Availability of 25SZV33M6.3X5.5
QUANTITY
25SZV33M6.3X5.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25SZV33M6.3X5.5
Internal Part NumberEIS-25SZV33M6.3X5.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSZV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current77mA
Impedance1 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25SZV33M6.3X5.5
Related Links25SZV33, 25SZV33M6.3X5.5 Datasheet, Rubycon Distributor
25SZV33M6.3X5.5 Details Description
Related parts for 25SZV33M6.3X5.5
CLAMP TIE MIN 18LBS #4 4.3" datasheet.pdf
JUMPER-H1501TR/A3048R/X 6" datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog Dimming 36mA Backlight 10-WSON (3x3) datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 4K FLASH 44-PQFP datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 100K 20TSSOP datasheet.pdf
RES 25 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 500K OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf