Rubycon 25TGV1200M16X16.5
25TGV1200M16X16.5 picture photo
Mfg. Part Number
25TGV1200M16X16.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
25TGV1200M16X16.5.pdf
Availability of 25TGV1200M16X16.5
QUANTITY
25TGV1200M16X16.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25TGV1200M16X16.5
Internal Part NumberEIS-25TGV1200M16X16.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTGV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)66 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current720mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25TGV1200M16X16.5
Related Links25TGV120, 25TGV1200M16X16.5 Datasheet, Rubycon Distributor
25TGV1200M16X16.5 Details Description
Related parts for 25TGV1200M16X16.5
DIODE MODULE 1.4KV 80A ADD-A-PAK datasheet.pdf
IC DCP QUAD 50K 256TP 24SOIC datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/A3047L/H9991TR 4" datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 362MA 1.38 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 20-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf