Vishay Semiconductor/Diodes Division 25TTS08FP
25TTS08FP picture photo
Mfg. Part Number
25TTS08FP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR PHASE CONT 800V 25A TO-220FP
Datasheet Download
25TTS08FP.pdf
Availability of 25TTS08FP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
25TTS08FP Order Process
Ship out your order
Specifications of 25TTS08FP
Internal Part NumberEIS-25TTS08FP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)45mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.25V
Current - On State (It (AV)) (Max)16A
Current - On State (It (RMS)) (Max)25A
Current - Hold (Ih) (Max)100mA
Current - Off State (Max)500µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)350A @ 50Hz
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220AB Full-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25TTS08FP
Related Links25TT, 25TTS08FP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
25TTS08FP Details Description
Related parts for 25TTS08FP
DIODE GEN PURP 600V 16A DO203AA datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 15MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.62MM datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 300A AC/DC datasheet.pdf
ICEPROG ADAPTER FOR CM36 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 760MA 260 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A datasheet.pdf