Rubycon 25TWL1000MEFC12.5X25
25TWL1000MEFC12.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
25TWL1000MEFC12.5X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25TWL1000MEFC12.5X25.pdf
Availability of 25TWL1000MEFC12.5X25
QUANTITY
25TWL1000MEFC12.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25TWL1000MEFC12.5X25
Internal Part NumberEIS-25TWL1000MEFC12.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTWL
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25TWL1000MEFC12.5X25
Related Links25TWL1000M, 25TWL1000MEFC12.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
25TWL1000MEFC12.5X25 Details Description
Related parts for 25TWL1000MEFC12.5X25
BIT HEX 6MM 0.98" datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT 110POS TYPE A R/A datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2HV+22LV PIN datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER 12POS 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 4.096K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 49POS HL LOW P datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 4A TO-220 datasheet.pdf