Rubycon 25USC15000MEFCSN25X35
25USC15000MEFCSN25X35 picture photo
Mfg. Part Number
25USC15000MEFCSN25X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
25USC15000MEFCSN25X35.pdf
Availability of 25USC15000MEFCSN25X35
QUANTITY
25USC15000MEFCSN25X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25USC15000MEFCSN25X35
Internal Part NumberEIS-25USC15000MEFCSN25X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSC Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSC
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.08A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25USC15000MEFCSN25X35
Related Links25USC15000, 25USC15000MEFCSN25X35 Datasheet, Rubycon Distributor
25USC15000MEFCSN25X35 Details Description
Related parts for 25USC15000MEFCSN25X35
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS STR datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V X7R 0508 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RADIAL BRISTLE DISC THIN BRISTLE datasheet.pdf
FIXED IND 68MH 78MA 6.47 OHM TH datasheet.pdf