Rubycon 25USC47000MEFCSN35X50
25USC47000MEFCSN35X50 picture photo
Mfg. Part Number
25USC47000MEFCSN35X50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
25USC47000MEFCSN35X50.pdf
Availability of 25USC47000MEFCSN35X50
QUANTITY
25USC47000MEFCSN35X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25USC47000MEFCSN35X50
Internal Part NumberEIS-25USC47000MEFCSN35X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSC Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSC
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25USC47000MEFCSN35X50
Related Links25USC47000, 25USC47000MEFCSN35X50 Datasheet, Rubycon Distributor
25USC47000MEFCSN35X50 Details Description
Related parts for 25USC47000MEFCSN35X50
MOSFET N-CH 60V 120A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 5/8"X3/4" 8.70" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 0.5MM 120POS SMD datasheet.pdf