Rubycon 25WXA680MEFC12.5X16
25WXA680MEFC12.5X16 picture photo
Mfg. Part Number
25WXA680MEFC12.5X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25WXA680MEFC12.5X16.pdf
Availability of 25WXA680MEFC12.5X16
QUANTITY
25WXA680MEFC12.5X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25WXA680MEFC12.5X16
Internal Part NumberEIS-25WXA680MEFC12.5X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWXA
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25WXA680MEFC12.5X16
Related Links25WXA680M, 25WXA680MEFC12.5X16 Datasheet, Rubycon Distributor
25WXA680MEFC12.5X16 Details Description
Related parts for 25WXA680MEFC12.5X16
RELAY REED 4PST 1A 12V datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 16.38VC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT 4.2MM TIN datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A TO-220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB37 STEEL datasheet.pdf
SHEARCUTTER MICRO SERIES W/SAF datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf