Rubycon 25YXA220MEFCTA8X11.5
25YXA220MEFCTA8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
25YXA220MEFCTA8X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25YXA220MEFCTA8X11.5.pdf
Availability of 25YXA220MEFCTA8X11.5
QUANTITY
25YXA220MEFCTA8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25YXA220MEFCTA8X11.5
Internal Part NumberEIS-25YXA220MEFCTA8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXA
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current240mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25YXA220MEFCTA8X11.5
Related Links25YXA220ME, 25YXA220MEFCTA8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
25YXA220MEFCTA8X11.5 Details Description
Related parts for 25YXA220MEFCTA8X11.5
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
GDT 470V 20KA DIN RAIL datasheet.pdf
IC ADC 8BIT HS TRACK/HOLD 20CDIP datasheet.pdf
IC 8 CHANNEL DAC S/O DIE datasheet.pdf
IC OPAMP CUR SENS 1.7MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
INDICATOR 24V 22MM PROMINENT WHT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 4A/2A DL 16HTSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 7.4A TO220 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 30MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf