Rubycon 25YXA220MTA6.3X11
25YXA220MTA6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
25YXA220MTA6.3X11
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25YXA220MTA6.3X11.pdf
Availability of 25YXA220MTA6.3X11
QUANTITY
25YXA220MTA6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25YXA220MTA6.3X11
Internal Part NumberEIS-25YXA220MTA6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25YXA220MTA6.3X11
Related Links25YXA220, 25YXA220MTA6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
25YXA220MTA6.3X11 Details Description
Related parts for 25YXA220MTA6.3X11
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 30 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
CHISEL 30 DEGREE 2.5MM (0.10) datasheet.pdf
ATTENUATOR 7 DB DC 4GHZ datasheet.pdf