Rubycon 25YXA330MEFCT810X12.5
25YXA330MEFCT810X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
25YXA330MEFCT810X12.5
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25YXA330MEFCT810X12.5.pdf
Availability of 25YXA330MEFCT810X12.5
QUANTITY
25YXA330MEFCT810X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25YXA330MEFCT810X12.5
Internal Part NumberEIS-25YXA330MEFCT810X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current335mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25YXA330MEFCT810X12.5
Related Links25YXA330ME, 25YXA330MEFCT810X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
25YXA330MEFCT810X12.5 Details Description
Related parts for 25YXA330MEFCT810X12.5
CONN HDR 10POS VERT KEY-Y 15GOLD datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR 26POS M-M 7.0M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 16V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 4CKT datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 680MSPS 10SON datasheet.pdf
PCB ANTENNAS, DCS/PCS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 10A 125V datasheet.pdf