Rubycon 25YXG3900MEFC16X35.5
25YXG3900MEFC16X35.5 picture photo
Mfg. Part Number
25YXG3900MEFC16X35.5
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25YXG3900MEFC16X35.5.pdf
Availability of 25YXG3900MEFC16X35.5
QUANTITY
25YXG3900MEFC16X35.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25YXG3900MEFC16X35.5
Internal Part NumberEIS-25YXG3900MEFC16X35.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25YXG3900MEFC16X35.5
Related Links25YXG3900M, 25YXG3900MEFC16X35.5 Datasheet, Rubycon Distributor
25YXG3900MEFC16X35.5 Details Description
Related parts for 25YXG3900MEFC16X35.5
IC MPU I186 13MHZ 100MQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 12POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
BOARD DEV FOR STM32F303VE datasheet.pdf
MSS ASSY SERIES 3 W/O SEALANT datasheet.pdf