Rubycon 25YXG3900MEFC18X31.5
25YXG3900MEFC18X31.5 picture photo
Mfg. Part Number
25YXG3900MEFC18X31.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25YXG3900MEFC18X31.5.pdf
Availability of 25YXG3900MEFC18X31.5
QUANTITY
25YXG3900MEFC18X31.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25YXG3900MEFC18X31.5
Internal Part NumberEIS-25YXG3900MEFC18X31.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25YXG3900MEFC18X31.5
Related Links25YXG3900M, 25YXG3900MEFC18X31.5 Datasheet, Rubycon Distributor
25YXG3900MEFC18X31.5 Details Description
Related parts for 25YXG3900MEFC18X31.5
FERRULE NON INS 6AWG 25/32" datasheet.pdf
CONV DC-DC 240W 48VIN 2.2V 60A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 50V S2H 0201 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 2.5KV P90 2325 datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 203 TYPE A 23POS datasheet.pdf