Rubycon 25YXG470MEFC8X20
25YXG470MEFC8X20 picture photo
Mfg. Part Number
25YXG470MEFC8X20
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25YXG470MEFC8X20.pdf
Availability of 25YXG470MEFC8X20
QUANTITY
25YXG470MEFC8X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25YXG470MEFC8X20
Internal Part NumberEIS-25YXG470MEFC8X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current577.5mA
Impedance69 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25YXG470MEFC8X20
Related Links25YXG470, 25YXG470MEFC8X20 Datasheet, Rubycon Distributor
25YXG470MEFC8X20 Details Description
Related parts for 25YXG470MEFC8X20
IDC CABLE - MSR10A/MC10G/MSR10A datasheet.pdf
TRANS NPN 55V 0.05A MINI-3P datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT DEV V5 LXT GIGABIT ETHERNET datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 2.54MM datasheet.pdf