Rubycon 25YXG470MEFCT78X20
25YXG470MEFCT78X20 picture photo
Mfg. Part Number
25YXG470MEFCT78X20
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25YXG470MEFCT78X20.pdf
Availability of 25YXG470MEFCT78X20
QUANTITY
25YXG470MEFCT78X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25YXG470MEFCT78X20
Internal Part NumberEIS-25YXG470MEFCT78X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current577.5mA
Impedance69 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25YXG470MEFCT78X20
Related Links25YXG470M, 25YXG470MEFCT78X20 Datasheet, Rubycon Distributor
25YXG470MEFCT78X20 Details Description
Related parts for 25YXG470MEFCT78X20
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 6.3A PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 10UMAX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
MOTOR 115V MANUAL RESET datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
FRAME GROMMET RUBBER BLACK datasheet.pdf
WS02-CFSC1-EV3 datasheet.pdf
RES SMD 690 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf