Rubycon 25YXH1000MEFCGC16X16
25YXH1000MEFCGC16X16 picture photo
Mfg. Part Number
25YXH1000MEFCGC16X16
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25YXH1000MEFCGC16X16.pdf
Availability of 25YXH1000MEFCGC16X16
QUANTITY
25YXH1000MEFCGC16X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25YXH1000MEFCGC16X16
Internal Part NumberEIS-25YXH1000MEFCGC16X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance42 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25YXH1000MEFCGC16X16
Related Links25YXH1000M, 25YXH1000MEFCGC16X16 Datasheet, Rubycon Distributor
25YXH1000MEFCGC16X16 Details Description
Related parts for 25YXH1000MEFCGC16X16
IC DEL LN 256TAP 73.75NS 16SOIC datasheet.pdf
CONN FFC VERT 8POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 130VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN COVER DUST ESD RCPT 2POS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf