Rubycon 25YXH820M10X23
25YXH820M10X23 picture photo
Mfg. Part Number
25YXH820M10X23
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25YXH820M10X23.pdf
Availability of 25YXH820M10X23
QUANTITY
25YXH820M10X23 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25YXH820M10X23
Internal Part NumberEIS-25YXH820M10X23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current990mA @ 120Hz
Impedance42 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25YXH820M10X23
Related Links25YXH82, 25YXH820M10X23 Datasheet, Rubycon Distributor
25YXH820M10X23 Details Description
Related parts for 25YXH820M10X23
CONN RING HR 16-22AWG #8 D-G datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 9.5A TO-220F datasheet.pdf
RES SMD 3.9KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 20MHZ 8DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CONN 14POS 0.8MM SMT datasheet.pdf