Rubycon 25ZL56MEFCTZ6.3X7
25ZL56MEFCTZ6.3X7 picture photo
Mfg. Part Number
25ZL56MEFCTZ6.3X7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25ZL56MEFCTZ6.3X7.pdf
Availability of 25ZL56MEFCTZ6.3X7
QUANTITY
25ZL56MEFCTZ6.3X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25ZL56MEFCTZ6.3X7
Internal Part NumberEIS-25ZL56MEFCTZ6.3X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance240 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25ZL56MEFCTZ6.3X7
Related Links25ZL56ME, 25ZL56MEFCTZ6.3X7 Datasheet, Rubycon Distributor
25ZL56MEFCTZ6.3X7 Details Description
Related parts for 25ZL56MEFCTZ6.3X7
CONN RECEPT 5POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 12POS datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 7UF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
UFR,BECU,CDC,RL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
64 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf