Rubycon 25ZLH2200M12.5X30
25ZLH2200M12.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
25ZLH2200M12.5X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25ZLH2200M12.5X30.pdf
Availability of 25ZLH2200M12.5X30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
25ZLH2200M12.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25ZLH2200M12.5X30
Internal Part NumberEIS-25ZLH2200M12.5X30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.415A
Impedance13 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25ZLH2200M12.5X30
Related Links25ZLH220, 25ZLH2200M12.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
25ZLH2200M12.5X30 Details Description
Related parts for 25ZLH2200M12.5X30
RES SMD 133K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO263 datasheet.pdf
SENSOR REFLECTIVE PIN SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
PAC-S400-RV36 CBL ASSY datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
M805 14C 14#16 PIN RECP THRD datasheet.pdf
82UF 450V 22X30MM 85C 15000H datasheet.pdf