Aries Electronics, Inc. 26-1518-10H
26-1518-10H picture photo
Mfg. Part Number
26-1518-10H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 26POS GOLD
Datasheet Download
26-1518-10H.pdf
Availability of 26-1518-10H
QUANTITY
26-1518-10H Order Process
Ship out your order
Specifications of 26-1518-10H
Internal Part NumberEIS-26-1518-10H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeDIP, 0.2" (5.08mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)26 (2 x 13)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)26-1518-10H
Related Links26-15, 26-1518-10H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
26-1518-10H Details Description
Related parts for 26-1518-10H
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
LED 3MM QUAD HI EFF YELLOW PC M datasheet.pdf
CABLE SMB/SMB 6" RG-179 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 3A TO263-3 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V TSOT-6 datasheet.pdf
RES SMD 60.4KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .2W 30MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN BRD-BRD 50POS .8MM SOL TH datasheet.pdf