Daburn 2615/16-BK-1000
2615/16-BK-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2615/16-BK-1000
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
Datasheet Download
2615/16-BK-1000.pdf
Availability of 2615/16-BK-1000
QUANTITY
2615/16-BK-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2615/16-BK-1000
Internal Part NumberEIS-2615/16-BK-1000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series-
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge16 AWG
Conductor Strand26/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialSilicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter0.091" (2.31mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage300V
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Jacket ColorBlack
RatingsUL Style 3132
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2615/16-BK-1000
Related Links2615/16, 2615/16-BK-1000 Datasheet, Daburn Distributor
2615/16-BK-1000 Details Description
Related parts for 2615/16-BK-1000
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 10MSOP datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" TIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf