Daburn 2615/16-BK-1000
2615/16-BK-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2615/16-BK-1000
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
Datasheet Download
2615/16-BK-1000.pdf
Availability of 2615/16-BK-1000
QUANTITY
2615/16-BK-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2615/16-BK-1000
Internal Part NumberEIS-2615/16-BK-1000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series-
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge16 AWG
Conductor Strand26/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialSilicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter0.091" (2.31mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage300V
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Jacket ColorBlack
RatingsUL Style 3132
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2615/16-BK-1000
Related Links2615/16, 2615/16-BK-1000 Datasheet, Daburn Distributor
2615/16-BK-1000 Details Description
Related parts for 2615/16-BK-1000
IC PANELBUS DVI REC 100-HTQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADER 2-FB 30POS 5ROW datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 5W T18 datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 500MW SOD123 datasheet.pdf