Daburn 2616/12-RD-1000
2616/12-RD-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2616/12-RD-1000
Datasheet Download
2616/12-RD-1000.pdf
Availability of 2616/12-RD-1000
QUANTITY
2616/12-RD-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2616/12-RD-1000
Internal Part NumberEIS-2616/12-RD-1000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge12 AWG
Conductor Strand65/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialSilicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter0.156" (3.96mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.031" (0.80mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage600V
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Jacket ColorRed
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2616/12-RD-1000
Related Links2616/12, 2616/12-RD-1000 Datasheet, Daburn Distributor
2616/12-RD-1000 Details Description
Related parts for 2616/12-RD-1000
CONN HEADER PIN VERT 12POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/64 CLR 32X6" datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf