Daburn 2617/10-BK-1000
2617/10-BK-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2617/10-BK-1000
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
Datasheet Download
2617/10-BK-1000.pdf
Availability of 2617/10-BK-1000
QUANTITY
2617/10-BK-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2617/10-BK-1000
Internal Part NumberEIS-2617/10-BK-1000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series-
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge10 AWG
Conductor Strand105/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialSilicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter0.207" (5.26mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.045" (1.14mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage600V
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Jacket ColorBlack
RatingsUL Style 3212
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2617/10-BK-1000
Related Links2617/10, 2617/10-BK-1000 Datasheet, Daburn Distributor
2617/10-BK-1000 Details Description
Related parts for 2617/10-BK-1000
DIODE ZENER 39V 550MW SOD323F datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS 7.30MM NAT datasheet.pdf
TRANSMITTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH INDICATOR ILLUM RED datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 92MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A H2PAK-6 datasheet.pdf