| Internal Part Number | EIS-2631LH/2A212000L0 | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Switches | |
| Family | Rocker Switches | |
| Series | 2600 | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPST | |
| Switch Function | On-Off | |
| Current Rating | 16A (AC), 15A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 12V | |
| Actuator Type | Flat | |
| Color - Actuator/Cap | Black | |
| Actuator Marking | No Marking | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In | |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 30.00mm x 22.00mm | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C | |