Apem Inc. 2641LH/2A21321L220V3
2641LH/2A21321L220V3 picture photo
Mfg. Part Number
2641LH/2A21321L220V3
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V
Datasheet Download
2641LH/2A21321L220V3.pdf
Availability of 2641LH/2A21321L220V3
QUANTITY
2641LH/2A21321L220V3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2641LH/2A21321L220V3
Internal Part NumberEIS-2641LH/2A21321L220V3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series2600
PackagingBulk
CircuitDPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating16A (AC), 15A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeFlat - Illuminated
Color - Actuator/CapGreen
Actuator MarkingO -
Illumination Type, ColorFluorescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.00mm x 22.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2641LH/2A21321L220V3
Related Links2641LH/2A2, 2641LH/2A21321L220V3 Datasheet, Apem Inc. Distributor
2641LH/2A21321L220V3 Details Description
Related parts for 2641LH/2A21321L220V3
CONVERTER DC/DC 3.3V 16.5W OUT datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 13POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AB datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 14 OUT 24V datasheet.pdf
CONN M12 8POS datasheet.pdf