Apem Inc. 2641LH/2A22628L110V
2641LH/2A22628L110V picture photo
Mfg. Part Number
2641LH/2A22628L110V
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V
Datasheet Download
2641LH/2A22628L110V.pdf
Availability of 2641LH/2A22628L110V
QUANTITY
2641LH/2A22628L110V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2641LH/2A22628L110V
Internal Part NumberEIS-2641LH/2A22628L110V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series2600
PackagingBulk
CircuitDPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating16A (AC), 15A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeConcave (Standard V) - Illuminated
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingOff - On, Vertical
Illumination Type, ColorNeon, Red
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.00mm x 22.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2641LH/2A22628L110V
Related Links2641LH/2A, 2641LH/2A22628L110V Datasheet, Apem Inc. Distributor
2641LH/2A22628L110V Details Description
Related parts for 2641LH/2A22628L110V
CAP CER 0.082UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.65A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf