Apem Inc. 2644LP/2A222000L0
2644LP/2A222000L0 picture photo
Mfg. Part Number
2644LP/2A222000L0
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SP3T 8A 12V
Datasheet Download
2644LP/2A222000L0.pdf
Availability of 2644LP/2A222000L0
QUANTITY
2644LP/2A222000L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2644LP/2A222000L0
Internal Part NumberEIS-2644LP/2A222000L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series2600
PackagingBulk
CircuitSP3T
Switch FunctionOn-On-On
Current Rating8A (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
FeaturesJumper needed to achieve triple throw
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.00mm x 22.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2644LP/2A222000L0
Related Links2644LP/2, 2644LP/2A222000L0 Datasheet, Apem Inc. Distributor
2644LP/2A222000L0 Details Description
Related parts for 2644LP/2A222000L0
IC OPAMP GP 12MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC ADC 18BIT LP 28-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 310000UF 25V SCREW datasheet.pdf
IC MIXER 2-3.0GHZ DWNCONV 20TQFN datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RECEIVER 1 COIL 1 LAYER 22UH datasheet.pdf
IMCV-LIM, 10/100-CWDM-SM1330-SC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 3.5A 16TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf