Apem Inc. 2646LH/2A21600L110V
2646LH/2A21600L110V picture photo
Mfg. Part Number
2646LH/2A21600L110V
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V
Datasheet Download
2646LH/2A21600L110V.pdf
Availability of 2646LH/2A21600L110V
QUANTITY
2646LH/2A21600L110V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2646LH/2A21600L110V
Internal Part NumberEIS-2646LH/2A21600L110V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series2600
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating16A (AC), 15A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeFlat - Illuminated
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorNeon, Red
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.00mm x 22.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2646LH/2A21600L110V
Related Links2646LH/2A, 2646LH/2A21600L110V Datasheet, Apem Inc. Distributor
2646LH/2A21600L110V Details Description
Related parts for 2646LH/2A21600L110V
VARISTOR 558V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 100MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
60704-2 TERM COVER datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.079 6 POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf
250 SERIES FASTON REC datasheet.pdf
33UF 100V 10X25MM 125C 4000H datasheet.pdf