Apem Inc. 2649LH/2A21300L110V3
2649LH/2A21300L110V3 picture photo
Mfg. Part Number
2649LH/2A21300L110V3
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V
Datasheet Download
2649LH/2A21300L110V3.pdf
Availability of 2649LH/2A21300L110V3
QUANTITY
2649LH/2A21300L110V3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2649LH/2A21300L110V3
Internal Part NumberEIS-2649LH/2A21300L110V3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series2600
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating10A (AC), 8A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeFlat - Illuminated
Color - Actuator/CapGreen
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorFluorescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.00mm x 22.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2649LH/2A21300L110V3
Related Links2649LH/2A2, 2649LH/2A21300L110V3 Datasheet, Apem Inc. Distributor
2649LH/2A21300L110V3 Details Description
Related parts for 2649LH/2A21300L110V3
DIP CABLE - CDR16S/AE16G/X datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.75A TO220-3 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR MONO G 20WLP datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
350 TB SOCKET VER WF THR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf