Daburn 2671/18GN-1000
2671/18GN-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2671/18GN-1000
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 1000'
Datasheet Download
2671/18GN-1000.pdf
Availability of 2671/18GN-1000
QUANTITY
2671/18GN-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2671/18GN-1000
Internal Part NumberEIS-2671/18GN-1000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series-
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand420/44
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.072" (1.83mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.010" (0.25mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage600V
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Jacket ColorGreen
RatingsUL Style 1692/1568
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2671/18GN-1000
Related Links2671/18, 2671/18GN-1000 Datasheet, Daburn Distributor
2671/18GN-1000 Details Description
Related parts for 2671/18GN-1000
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM SNGL PCB RA 12POS datasheet.pdf
RES 44.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
RES 39 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 87MM datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1816 WHITE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PIN datasheet.pdf